איכות מול כמות בשימור פוריות

גיל ההיריון הראשון הולך ועולה בהדרגה, ולכן יותר ויותר נשים נתקלות בבעיות פריון הקשורות לפגיעה באיכות וכמות הביציות עם הגיל.

ניתן למנוע בעיות פריון הקשורות בגיל על ידי הקפאת ביציות בגיל צעיר, תהליך זה נקרא שימור פריון חברתי. אחת השאלות השכיחות הקשורות בשימור פריון היא כמה ביציות צריך להקפיא בכל מחזור בכדי למקסם את הסיכויים להריון מצד אחד אך מצד שני לא לגרום לסיבוכים כגון גירוי יתר שחלתי כתוצאה ממינונים גבוהים של הורמונים. בנוסף קיים חשש שגירוי שחלות מוגבר (אשר מניב מספר רב של ביציות – מעל 20 בשאיבה אחת) עשוי לייצר ביציות באיכות נמוכה יותר ולהוריד כמות עוברים עם מטען גנטי תקין.

 

שאלה גדולה בתחום היא איכות מול כמות ביציות בשימור פריון. בהרצאה אסביר מהן הדרכים להגיע למספר הביציות האופטימלי עבור כל אישה. חשוב להבין כי זה לא מספר אבסולוטי והדרך להגיע אילו עשויה להיות שונה עבור נשים שונות.

ד״ר קטי שלוש, מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים לגליל. מומחית בגינקולוגיה, מיילדות ופריון. ניהלה אץ בנק הזרע ותחום שימור פריון בבית החולים רמב"ם, ועבדה קלינית ומחקרית באוניברסיטת טורונטו בתחום הפריון עם דגש על שימור פריון. רופאה בכירה ביחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים בילינסון. ד״ר שלוש מבצעת שימור פריון חברתי בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ובבית חולים אסותא.